این مقاله درمان معده درد شما را شگفت‌انگیز می‌کند: بخوانید یا از دست ندهید

توله سگ ها نیز مانند سگ های بالغ می توانند علائم مختلفی را در برابر بیماری گاستریت از خود نشان دهند. در صورتی که این دیواره نازک بوده و یا آسیب ببیند، خطر ابتلا به گاستریت افزایش می یابد. برای استفاده از دارچین می توانید مقداری از آن را با آب گرم مخلوط نموده و مصرف کنید. نکته اصلی اینست که خود سبزیجات بدلیل داشتن فیبر بالا نباید مصرف شود و فقط آب آنها گرفته و با آمینومایع طعم دار مخلوط شود. مصرف الکل نیز یکی دیگر از عللی است که در گذشته به تنهایی عامل ایجاد زخم معده دانسته میشد اما امروزه ثابت شده است که تنها در صورتی که با عفونت هلیکوباکتر همراه باشد خطر زخم معده را بالا میبرد. یکی از چشمههای آبگرمی که در فاصله کمی از تهران قرار گرفته، آب گرم لاریجان در شهرستان رینه است. برای تسکین و درمان معده درد بعد از خوردن قرص می توانید از روش های خانگی که در زیر آورده شده است، استفاده کنید.

8. از آشامیدن آب بیش از اندازه هنگام غذا خوردن یا بلافاصله پس از اتمام غذا بپرهیزید. خوردن عسل به التیام ورم معده کمک بسزایی میکند. پروبیوتیکها: پروبیوتیکها به رشد و تکثیر باکتریهای مفید سیستم گوارش کمک میکنند. با جایگزینی این باکتریها، میکروبهای بیماریزای ایجاد کننده زخم معده مانند هلیکوباکتر به صورت رقابتی کاهش پیدا میکنند و سیستم ایمنی بدن تقویت میشود و زخم سریعتر بهبود مییابد. تومورهای نادر ترشح کننده گاسترین نیز باعث ایجاد زخمهای متعدد اما قابل بهبود میشوند. ماهی به دلیل وجود امگا 3 فراوان، التهاب را کاهش میدهد که برای بهبود زخم و درد مفید است. غذاهای تند: تا سالها، پزشکان معتقد بودند که غذاهای پرادویه دلیل اصلی ایجاد زخم معده هستند. استرس ناشی از مشکلات سلامت روان و مشکلات روانپزشکی، یکی از دلایل باالقوه برای ابتلا به زخم معده هستند و به همین دلیل گاهی به زخم ناشی از استرسهای شدید و طولانی مدت، زخم معده عصبی نیز گفته میشود.

ترشح یک لایه مخاطی که در اثر پروستاگلاندینهای خاصی تحریک میشود از لایه داخلی دیواره معده در مقابل اسیدها و ایجاد زخم معده محافظت میکند. H. pylori همچنین محصولات خاصی را ترشح میکند که هیدروژن پتاسیم ATPase را مهار و نورونهای حسی دارای پپتید وابسته به ژن کالسی تونین (CGRP) را فعال میکند که در نهایت ترشح سوماتوستاتین را افزایش میدهد تا از تولید اسید توسط سلولهای جداری جلوگیری و ترشح گاسترین را مهار کند. فاکتورهای تغذیهای مانند مصرف زیاد غذاهای تند تا قرن ۲۰ از عوامل ایجاد زخم معده محسوب میشدند که امروزه میزان ارتباط آنها با این بیماری بسیار اندک شناخته میشود. اکنون میدانیم که فقط در برخی افراد مصرف غذاهای تند باعث تشدید علائم میشود اما عامل زخم معده نیست. زخم معده عاملهای ایجادکننده، تشدید کننده یا مستعد کننده فراوانی دارد. • آیا جایگزینی برای دارواهای تجویزی وجود دارد؟ هومیوپاتی: داروهای هومیوپاتی برای التهاب مخاط معده، به عنوان مثال Carbo Vegetabilis و Lycopodium هستند. بطور کلی عرق زنیان برای از بین بردن سردی و رطوبت معده، التهاب و ورم معده، ضد عفونی کردن دستگاه گوارش، از بین بردن نفخ و اسپاسم، دل درد و سوء هاضمه مفید بوده و برای کسانی که تمایلی به مصرف قرص و یا شربت ندارند گزینه مناسبی خواهد بود.

اگر NSAIDها همراه با مهارکننده انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI)، کورتیکواستروئیدها، ضد مینرالوکورتیکوئیدها و داروهای ضد انعقاد خون ترکیب شوند، خطر خونریزی افزایش پیدا میکند. نوع دیگری از NSAIDها، به نام داروهای ضد التهابی انتخابی COX-2 (مانند سلکوکسیب)، مهارکننده COX-2 هستند که برای عملکرد مخاط معده ضرورت چندانی ندارد و این مسئله احتمال ابتلا به زخم معده را کاهش میدهد. مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) و آسپرین میتواند خطر ابتلا به زخم معده را ۴ برابر افزایش دهد. اگرچه استرس عاملی نیست که به تنهایی به ایجاد زخم معده منجر شود اما با افزایش ترشح اسید معده، سرکوب سیستم ایمنی بدن، مشکلات هضم غذا و ایجاد التهاب در بدن شرایط را برای بروز این بیماری مساعد میکند. این باکتری تقریبا در معده نیمی از افراد وجود دارد و در بیشتر موارد، منجر به زخم معده نمیشود. با این حال مصرف این داروها نیز در ابتلا به زخم معده و به خصوص در تأخیر بهبودی زخم معده در افراد مبتلا نقش دارد. اکثر زخم ها را می توان با مصرف دارو درمان کرد. اگر از زخم معده رنج می برید بهتر است یک رژیم حاوی زنجبیل در شکل دمنوش یا مربا داشته باشید. تحقیقات نشان دادهاند که رژیم غذایی غنی از فیبر به جلوگیری از گسترش زخم نیز کمک میکند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *