اگر مبتلا به باکتری هلیکوباکتر پیلوری باشید حتما باید درمان آنتیبیوتیکی را پیش رو قرار دهید. در گذشته تصور میشد مصرف زیاد غذاهای پر ادویه یا شغلهای استرسزا، ریشه زخممعده هستند؛ اما امروزه پزشکان دریافتند که عامل اصلی این زخمها وجود و تکثیر نوعی باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری است که از راههای مختلفی از جمله آسیب به لایه محافظ مخاط معده موجب ایجاد زخم معده میشود. این دو عادت، لایه مخاطی را که از معده شما در برابر اسید محافظت میکند نازک کرده و منجر به تولید اسید بیشتری میشوند. آندوسکوپی روش معمولی است که برای تشخیص زخم معده استفاده میشود، به طوری که پزشک توسط لوله باریکی که بر سر آن چراغ روشنی قرار دارد داخل معده را میبیند و ممکن است از لایه داخلی معده نمونهبرداری کند تا وجود هلیکوباکترپیلوری در معده بررسی شود. آزمایش خون و آزمایش تنفس نیز برای تشخیص هلیکوباکترپیلوری بهکار میروند. این دو آزمایش معمولا برای افراد جوانی که علامتهایی مانند کاهش وزن، کمخونی، استفراغ و احساس گیر کردن غذا وجود نداشته باشد و فقط درد معده داشته باشند تجویز میشود. همچنین مبتلایان به رفلاکس برای رفع مشکلشان باید ۱۵ دقیقه قبل از غذا عصاره شیرینبیان به همراه مقداری آب جوش و پس از غذا یک استکان عرق بومادران بنوشند.

درمان گاستریت با قرصهایی که جهت رفع عفونت ناشی از هلیکوباکترپیلوری نیز ایجاد شده است، یکی از درمانهای رایج گاستریت است. نوشیدنیهای مناسب رفلاکس معده به شما برای رفع این مشکل کمک میکنند. این روش (آندوسکوپی) برای افرادی که بالای 40 سال سن دارند و یا دچار کم خونی، تهوع و استفراغ یا احساس گیر کردن میشوند استفاده میشود. در مواردی نیز حتی تا 24 ساعت بنا بر صلاحدید دامپزشک به حیواناتی که دچار نوع شدید بیماری هستند اجازه خوردن و آشامیدن داده نمیشود. زمانی که قسمتی از بافت معده کَنده شود ، معده دچار خونریزی ، التهاب و درد گردیده و انقباضات غیرطبیعی همراه با درد از خود بروز میدهد. به عنوان مثال از راهکارهای درمان خانگی نفخ میتوان به رعایت رژیم غذایی، اجتناب از مصرف مواد غذایی نفاخ، مصرف عرق نعنا یا قرص نعنا اشاره کرد. از عوارض زخم معده میتوان به خونریزی گوارشی (GIB)، سوراخ شدن معده و راه یافتن اسید و ترشحات به حفره صفاق، انسداد گوارشی و بروز بدخیمی (سرطان معده) در زمینه زخم اشاره کرد. یکی از بهترین گروهی که میتوان برای تسکین درد معده استفاده کرد و در پخت غذا به کار برد، ادویهها محسوب میشوند. برای مثال زیاده روی کردن در دستورات غذایی بعد از عمل می تواند یکی از علت های درد بعد از عمل اسلیو معده باشد.

سرطان معده در طی سالیان و با آرامی رشد میکند ولی قبل از اینکه سرطان به معنای واقعی ایجاد شود، تغییراتی در لایههای معده ایجاد میشود. پزشکانی که در جستجوی عامل زخم معده بودهاند تا مدتها تصور میکردند عواملی مثل مصرف غذاهای تند، استرس، سیگار کشیدن و عادتهای تغذیهای غلط و مصرف بعضی از داروها تنها دلایل زخم معدهاند تا اینکه در سال ۱۹۸۲ دانشمندان نوعی باکتری را در مخاط معده کشف کردند و متوجه شدند که این باکتری در معده بسیاری از افراد وجود دارد. در خصوص مصرف برخی داروها به خصوص داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و کورتون باید احتیاط کرد. مصرف برخی از داروها مانند آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، کتوپروفن و برخی داروهای درمانکننده بیماری آرتریت (درد و ورم مفاصل) نیز میتوانند باعث زخم معده شوند. 7. افسردگی، ناراحتی و استرس را از خود دور کنید و فقط بخندید. از پزشک خود درباره اینکه آیا کلسیم این احتمال را کاهش میدهد یا خیر سوال کنید. آیا با وجود یبوست امکان دفع گاز معده وجود دارد؟ این بیماری در اثر کند شده حرکات روده و در نتیجه کند شدن سرعت حرکت مواد در کولون رخ میدهد که به موجب آن عملکرد دفع با اختلال همراه خواهد شد. علاوه بر این، خیار حاوی گوگرد و سیلیکون است که به عنوان یک ماده ادرارآور طبیعی ملایم عمل می کند و باعث دفع ادرار می شود.

محققان معتقدند که نعناع در ایران، هند و پاکستان، به عنوان یک درمان سنتی برای سوء هاضمه، گاز و اسهال کاربرد دارد. حدود یک سوم افرادی که به کرونا مبتلا میشوند، با اختلالات گوارشی مانند درد شکمی، اسهال و استفراغ نیز مواجه خواهند شد. میوه انجیر به دلیل داشتن فیبر کافی و قند طبیعی یک ماده غذایی مهم برای قرار گرفتن در برنامه غذایی است. مواد بالا را با یکدیگر مخلوط کنید و به تناوب در طول روز میل کنید. میتوانید انواع سوپهای خانگی تهیه شده با مواد غذایی ساده را برای بهبود معده درد به کار ببرید. در دردهای معمولی میتوانید استامینوفن مصرف کنید. در این مقاله به بررسی زخم معده و روشهای پیشگیری و درمان آن پرداختیم. اگر زخم معده خونریزی شدید داشته باشد، ممکن است آندوسکوپی برای سوزاندن زخم و کاهش خونریزی لازم باشد. در نهایت اگر خونریزی با آندوسکوپی کنترل نشود یا سوراخشدگی زخم رخ دهد، جراحی مورد نیاز خواهد بود. گاستریت خود ایمنی در افرادی که دیگر اختلالات خود ایمنی از جمله بیماری (هاشیموتو) و دیابت نوع 1 دارند بیشتر دیده میشود. به همین دلیل، شناخت عوامل آن و تشخیص به موقع، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ستاره | سرویس سلامت – علائم تشخیص زخم معده و روشهای درمانی را در این مطلب بشناسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *